Zkušenosti s krmením

S krmením francouzské Hyly Genetics nedělám žádnou vědu, není to potřeba. Je samozřejmostí, že každý z nás chovatelů má jiné zkušenosti, rozhodla jsem se Vám ale napsat o těch svých, od samotného počátku, a možná tím i inspirovat novopečené chovatele.

Neboť jsem poté, co jsem králíky obdržela, neměla – jak už asi víte – žádné dobré zkušenosti, musela jsem zkusit, co králíci vydrží, proto jsem je ihned po odstavu krmila vším, co dům dal, takříkajíc,
a rozhodně jsem se s tím nemazlila. Ječmen, oves, míchanice z brambor, šrot, sladový květ (video), krmná řepa, červená řepa (ta jim chutná nejvíce), sušené, ale i v době sezóny čerstvé, cukrovarnické řízky, granule… Po takové náloži jsem očekávala, že mláďata začnou jedno za druhým odpadávat. Avšak k mému velkému překvapení se tak nestalo. Všechna do jednoho tuhle nálož zvládla na výbornou. Jsem si jistá, že takové krmení by jiná králíčata neunesla, přeci jen nechovám králíky několik dní.

Nyní, když už máme za sebou první společnou zimu, jsem si našla vlastní způsob krmení, který vyhovuje chovným samicím, samcům i jejich mláďatům a při němž rostou přesně tak, jak by měli. Krmivo neodvažuji, dávám jim tolik, kolik spořádají od krmení ke krmení. Ani v době odstavu množství krmiva nesnižuji, krmím tak, jak jsou mláďata navyklá od matky.

Krmím granulemi Energys bez léčiv v poměru 4:1 (čtyři díly granulí ku jednomu dílu ječmene/ovsa/kukuřice). Pouze na obilí je nevykrmíte. Tedy vykrmíte, ale trvá to zhruba 4-6 měsíců a tento věk se odráží na chuti a kvalitě masa.
Zhruba tři až čtyři měsíce jsem do krmení přidávala také granulované sušené mléko, brzy jsem ale zjistila, že to není potřeba. Mláďatům jsem zpočátku přidávala i ovesné vločky, avšak netrvalo dlouho a ustoupila jsem od nich také, neboť jim normální krmení nevadí a rostou stejně dobře i bez nich.
*Pozn. U běžných plemen je podávání ovesných vloček nutností.

Jako pochoutku dostávají mrkev, nať, zbytky petržele, celeru a červenou řepu. Zkusila jsem i jablko, ale toho se pro příště raději vyvaruji, protože jednoho jedince postihla žbluňkavka. Také nekrmím trávou jako takovou, neboť nemám jistotu, že je čistá. V okolí je mnoho psů. Na přilepšenou, nejen v zimě, dostávají, kromě sena, které je samozřejmostí, také pampelišky, sušené kopřivy, bylinky, natě topinambur, sladový květ, cukrovarnické řízky
a černobýl.

 ZKUŠENOSTI S GRANULEMI

TYP GRANULÍ

JATEČNÁ VÁHA

granule pro telata
  • nejlepší růst
  • jatečná váha v 75. dni (zabíjela jsem až v 85. dni, zdálo se mi to příliš brzy) .V soušasné době s nimi nekrmím.Obsahují GMO rostliny.
granule Biokron
  • dobrý růst
  • někteří jedinci vykrmeni v 75. dni, ostatní v 85. dni
  • Toto krmivo preferuji.
granule Energys

granule Bocus

 

  • poměrně dobrý růst, vykrmeni za 90 – 120 dní

 

totální propadák. Zvláště poslední dobou. Už nikdy více.

Pridaj komentár